Հայտարարություններ

ՔԻՄԻԱՅԻ ՈՒՂՂՈՐԴՈՂ ԾՐԱԳԻՐ ԵՎ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐ

ՔԻՄԻԱՅԻ 2020Թ . ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՕԼԻՄՊԻԱԴԱՅԻ ՈՒՂՂՈՐԴՈՂ ԾՐԱԳԻՐ ԵՎ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐ
Ներկայացված ծրագիրը կօգնի աշակերտներին կողմնորոշվել և պատկերացնել պահանջվող գիտելիքների մոտավոր սահմանը։ Ծրագրում ներառված են այն հիմնական թեմաները, որոնց իմացությունն անհրաժեշտ է օլիմպիադաների ժամանակ հանդիպող խնդիրների մեծ մասի լուծման համար։ Օլիմպիադաների խնդիրներում երբեմն հանդիպում են թեմաներ, որոնք չկան ծրագրում, սակայն դա խնդիր չէ, քանի որ այդ խնդիրները հնարավոր է լուծել հիմնվելով տրամաբանության, մաթեմատիկական հմտությունների և քիմիական բազային կրթության վրա։ Նախքան այս ծրագրի թեմաները ուսումնասիրելը աշակերտը պետք է հնարավորինս լավ տիրապետի դպրոցական ծրագրին:
Թեմաներին կարող եք ծանոթանալ մեր խորհուրդ տված գրականությունից, համացանցից կամ այլ աղբյուրներից։
Թեմաների դիմաց գրված են թվեր, որոնցից 1-ով նշված են այն թեմաները, որոնք վերաբերում են 9-րդ, 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտներին, 2-ով՝ 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտներին, 3-ով՝ 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտներին։
Նախապատրաստական խնդիրները տրվում են աշակերտներին տվյալ տարվա օլիմպիադային առավել լավ պատրաստվելու համար: Հանրապետական օլիմպիադայում լինելու են նախապատրաստական խնդիրների կառուցվածքին, բարդությանը և թեմաներին համապատասխան խնդիրներ:
Հետևեք olymp.am կայքին եւ մեր ֆեյսբուքյան կայքէջին նորություններին ծանոթանալու համար։ Խնդիրների լուծումները կուղարկվեն դեկտեմբերի 15-ից 20-ն ընկած ժամանակահատվածում կայքի եւ ֆեյբուքյան էջի միջոցով։ Մեր ֆեյսբուքյան կայքէջի հղումն է՝
ՖԵՅՍԲՈՒՔՅԱՆ ԷՋ․․․
Ծրագիրը և նախապատրաստական խնդիրներն ամբողջությամբ՝
2020-Ծրագիր.pdf․․․
Օժանդակ նյութեր՝
Crystal structure and crystal geometry.pdf․․․
Gary Miessler-Inorganic Chemistry.pdf․․․
General Chemistry-Raymond Chang.pdf․․․
Алексеевцколичественнй анализ.pdf․․․
Клейден Д. и др. - Органическая химия ч.1 - 200․․․
Клейден Д. и др. - Органическая химия ч.2 - 200...
Клейден Д. и др. - Органическая химия ч.3 - 200...
Неорганическая химия. Т. 1. Под ред. Ю.Д. Треть...
Неорганическая химия. Т. 2. Под ред. Ю.Д. Треть...
Неорганическая химия. Т. 3, кн. 1. Под ред. Ю.Д...
Основы современного органического синтеза.pdf․․․
Раймонд Чанг-Физическая химия.pdf

Երևանի մարզային փուլի I կարգի դիպլոմների հանձնում

Սիրելի՛ աշակերտներ,
տեղեկացնում ենք, որ առարկայական օլիմպիադաների Երևանի մարզային փուլերի I կարգի դիպլոմները կհանձնվեն ս․թ․ հունիսի 7-ին ժամը 16:00-ին քաղաքապետարանում /հասցե` Արգիշտիի փող., 1 շենք/։
Ուշադրություն։
- Ներկայանալ ժամը 15:30-ին:
- Դիպլոմների հանձնմանը կարող են մասնակցել նաև ծնողները կամ ուսուցիչները:
- I կարգի դիպլոմների արժանացած մասնակիցների ցուցակը տես կից PDF ֆայլում։
Հարգանքներով՝ օլիմպիադաների կազմկոմիտե։

II, III կարգի դիպլոմներ և ԳՈՎԱՍԱՆԱԳՐԵՐ - 2019 թ․

Սիրելի՛ աշակերտներ,
տեղեկացնում ենք, որ առարկայական օլիմպիադաների հանրապետական փուլերի I կարգի դիպլոմները կհանձնվեն ս․թ․ մայիսի 21-ին ժամը 14:00-ին ԿԳՆ-ում /հասցե` Վազգեն Սարգսյան 3, Կառավարական տուն 2/, իսկ ք․Երևանի մասնակիցների II, III կարգի դիպլոմները և գովասանագրերը կհանձնվեն ս․թ․ մայիսի 21-ին (օրը տեղափոխվել է) ժամը 15:00-ին Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցում /հասցե` Ազատության պող.2-րդ նրբ.թիվ 9, հեռ․ 010-20-13-10/։
Մարզերի մասնակիցների դիպլոմները և գովասանագրերը կհանձնվեն մարզպետարանների կրթության վարչությունների կողմից իրենց իսկ նշված օրը և ժամին։
Տե՛ս I կարգի դիպլոմների, ք․Երևանի II, III կարգի դիպլոմների և գովասանագրերի արժանացած մասնակիցների ցուցակը կից PDF ֆայլերում։
Հարգանքներով՝ օլիմպիադաների կազմկոմիտե։

Միջազգային օլիմպիադայի ընտրական փուլի հավակնորդների պարապմունքներ - 2019

Ուշադրություն։ Հանրապետական օլիմպիադաների I, II և III կարգի դիպլոմների արժանացած աշակերտները հրավիրվում են մասնակցելու միջազգային օլիմպիադաների հավակնորդների ընտրական փուլի պարապմունքներին հետևյալ ժամանակացույցով, վայրերում և դասարանների՝
- Ֆիզիկա՝
ապրիլի 4 -ին /հինգշաբթի օրը/ ժամը 15:00-ին ֆիզմաթ դպրոցում /10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններ/։
- Ինֆորմատիկա՝
ապրիլի 4 -ին /հինգշաբթի օրը/ ժամը 15:00-ին ֆիզմաթ դպրոցում /բոլոր դասարաններ/։
- Կենսաբանություն՝
ապրիլի 5 -ին /ուրբաթ օրը/ ժամը 15:00-ին N:118 ավագ դպրոցում /10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններ/։
- Քիմիա՝
ապրիլի 6 -ին /շաբաթ օրը/ ժամը 12:00-ին N:118 ավագ դպրոցում /10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններ/։
- Մաթեմատիկա՝
ապրիլի 9 -ին /երեքշաբթի օրը/ ժամը 11:00-ին ֆիզմաթ դպրոցում /10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններ/։
- Աշխարհագրություն՝
ապրիլի 16 -ին /երեքշաբթի օրը/ ժամը 15:00-ին ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետ՝ N:413 կաբինետում /10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններ/:
Հավակնորդների ցուցակները կցված են։
Օլիմպիադաների կազմկոմիտե

«Ռոսատոմի» օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլերը

Հարգելի գործընկերներ.
Տեղեկացնում եմ, որ ս.թ.
փետրվարի 9-ին և 10-ին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 1-ին մասնաշենքի 3-րդ հարկի 1301 դահլիճում տեղի են ունենալու «Ռոսատոմի» օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլերը հետևյալ ժամանակացույցով:
09.02.2019թ. ժամը 11։00: Մաթեմատիկայի օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլ:
10.02.2019թ. ժամը 11։00: Ֆիզիկայի և ինժեներական օլիմպիադաների եզրափակիչ փուլ:
Կից ուղարկում եմ «Ռոսատոմի» օլիմպիադայի նախնական փուլի արդյունքները: Անցողիկ են համարվում
4.5 և ավելի միավորները (ավելի մանրամասն տեղեկատվություն աշակերտները կարող են գտնել իրենց անձնական էջերում):
Խնդրում եմ օլիմպիադաների վերաբերյալ սույն տեղեկատվությունը փոխանցել Ձեր դպրոցի աշակերտներին:
Կանխավ շնորհակալություն:

ՀԱՊՀ Երևանի ավագ դպրոցի տնօրեն Ա. Առաքելյան

National Polytechnic University of Armenia
High School
0009, 105 Teryan St, Yerevan, Armenia
NPUA, bld.7.
Tel.: +(37410) 520630
www.phs.am

<Քիմիա> առարկայի օլիմպիական խմբակի պարապմունքներ

Ուշադրությու՛ն։ 2018 թ. նոյեմբերի 1-ից սկսվում են <Քիմիա> առարկայի օլիմպիական խմբակի պարապմունքները։ Պարապմունքները անվճար են և ազատ բոլոր դպրոցների աշակերտների համար։ Պարապմունքներն անց են կացվելու Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի դեղագիտական ֆակուլտետի քիմիայի ամբիոնում։
Ցանկացողները մինչև ս.թ.
նոյեմբերի 1-ը պետք է գրանցվեն ուղարկելով նամակ aghekyanmovses2001@mail.ru էլ. փոստի հասցեին։

Հանրապետական փուլի I կարգի դիպլոմների հանձնման արարողություն

Ս․թ․ մայիսի 17-ին ժամը 14:00-ին ՀՀ Կրության և գիտության նախարարությունում /հասցե՝ Երևան, Վազգեն Սարգսյան 3, Կառավարական տուն 2/ տեղի կունենա դպրոցականների առարկայական օլիմպիադաների I կարգի դիպլոմների հանձնման արարողություն։
I կարգի դիպլոմների արժանացած աշակերտների մասնակցությունը պարտադիր է։
Հանրապետական կազմկոմիտե։
Տես ցուցակը կից PDF ֆայլում։
Attachment: 

Գերմաներենի միջազգային օլիմպիադային մասնակցության մասին

Dana Schluchtmann
Wir freuen uns, auch in diesem Jahr wieder Teilnehmer aus Armenien zur Internationalen Deutscholympiade 2018 in Freiburg schicken zu können.
Diejenigen Teilnehmer der Nationalen Armenischen Deutscholympiade 2018, die:
- ein Diplom 1./2./3. Grades erhalten haben,
- in den Jahren 2001-2004 geboren wurden,
- vom 15.-28.7.2018 Zeit haben und
- nicht länger als 6 Monate in Deutschland waren,
können sich am Auswahlverfahren am 5. Mai 2018 beteiligen.
Nähere Informationen dazu erhalten Sie (at)goethe.de unter dana.schluchtmann

Սիրելի դպրոցականներ.
Ուրախ ենք, որ այս տարի կարող ենք Հայաստանի ներկայացուցիչներին ուղարկել Ֆրայբուրգում տեղի ունենալիք գերմաներենի միջազգային օլիմպիադա։
2018 թվականի մայիսի 5-ին ընտրական օլիմպիադային կարող են մասնակցել Հայաստանի ազգային օլիմպիադայի այն մասնակիցները, ովքեր
• ունեն առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի դիպլոմներ,
• ծնվել են 2001-2004 թվականներին,
• ազատ ժամանակ ունեն 2018 թվականի հուլիսի 15-ից մինչև 28-ը,
• Գերմանիայում եղել են վեց ամսից ոչ ավելի։
Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կստանաք dana.schluchtmann@goethe.de էլեկտրոնային հասցեից։

Դանա Շլուխթման
Հայաստանում գերմաներենի դասավանդման փորձագետ
Երևանի Գյոթեի անվ. կենտրոն

"Աշխարհագրություն" առարկայի ընտրական փուլի մասնակցության մասին

Ուշադրություն:
"Աշխարհագրություն" առարկայի հանրապետական օլիմպիադայի 11-12-րդ դասարանների բոլոր դիպլոմակիր աշակերտները ապրիլի 25-ին ժամը 16։00-ին հրավիրվում են ԵՊՀ Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի թիվ 413 կաբինետ (հասցե` ք. Երևան, Ալեք Մանուկյան 1)` միջազգային օլիմպիադայի ընտրական փուլերին մասնակցելու համար։
"Աշխարհագրություն" առարկայի դպրոցական միջազգային օլիմպիադայի համակարգող` Թ. Վարդանյան:

Քիմիայի ընտրական փուլի մասնակցության մասին

Ուշադրություն:
Քիմիայի հանրապետական օլիմպիադայի 11-12-րդ դասարանների դիպլոմակիր աշակերտները ապրիլի 12-ին և ապրիլի 19-ին ժամը 15։00-ին ներկայանան Երևանի Ա․Շահինյանի անվան հատուկ դպրոց քիմիայի միջազգային օլիմպիադայի ընտրական փուլերին մասնակցելու համար։
Հանձնաժողովի նախագահ՝ Լիդա Սահակյան։

Pages